Majitelia šteniat riešia spravidla otázku ako vybrať najlepšie granule a ako často a dobre psíča kŕmiť. Určite dostanete veľa rád od priateľov a chovateľov, ale neriaďte sa len odporúčaniami priateľov a skontrolujte si základné pravidlá. Rady odborníkov vám pomôžu vybrať skutočne kvalitné krmivo pre vaše šteňa.
Šteňatá počas rastu potrebujú viac energie, kvalitných bielkovín a minerálnych látok ako dospelý pes. Ak vyberiete v tomto veku zlé krmivo, napáchané škody už neskôr nedoženiete.
Najlepšie granule pre šteňatá spoznáte podľa zloženia
Ak dostanete ponuku na granule, najprv si veľmi pozorne prečítajte zloženie. Nehľadajte len značky alebo odporúčania. Až keď si overíte, že krmivo obsahuje kvalitné zložky, zvážte ďalšie parametre, ako napríklad kde sa krmivo vyrába, či je potrebné zvoliť bezobilnú receptúru, či krmivo obsahuje vhodný pomer tukov alebo či vám vyhovuje cena krmiva.
Zloženie krmiva nájdete na obale. Spravidla je uvedené na zadnej strane obalu. Vyhnite sa preto kúpe neváženého krmiva. Nikdy si nemôžete byť istí pôvodom potravín, ich trvanlivosťou alebo skladovaním. Nezamieňajte si "zloženie" s "deklarovanými kvalitatívnymi charakteristikami", aj k nim sa dostaneme.
Výrobcovia krmív majú spravidla veľmi pekné obaly, ale obrázky čerstvého mäsa a zeleniny nezaručia, že sa tieto zložky v krmive prevažne nachádzajú. Za pekným obalom môže byť a často je krmivo z kukurice, vedľajších mäsových produktov a chemických konzervantov. Zárukou kvality nie je ani označenie ''prémium'' či ''superprémium''.
Suroviny v zložení musí uviesť výrobca v poradí, v akom sú suroviny zastúpené v krmive. Takže v prvom rade je uvedená zložka, ktorá je v krmive najviac, atď. Bohužiaľ, výrobcovia používajú niektoré triky, ktoré pomôžu "zlepšiť" krmivo trochu v očiach spotrebiteľa. Napríklad čerstvé mäso v prvom rade nemusí znamenať vysoký obsah mäsa v granuliach. Máme celý článok na túto tému "Koľko je v tej granuli vlastne mäsa?". Niektorí výrobcovia surovín uvádzajú samostatne, napríklad "kukuricu", niektorí výrobcovia sú schopní rozdeliť až do piatich rôznych názvov, takže v zložení nájdete súčasne "kukuričná múčka", "kukuričný lepok" atď. To všetko za jediným účelom - dostať tieto zložky do zloženia čo najďalej od začiatku. S takýmto krmivom je potom možné, že ak by výrobca zhrnul všetko v jednej zložke, "kukurica" by sa dokonca dostala na prvé miesto.
Každé kvalitné krmivo na prvom mieste by malo mať mäso a to buď čerstvé či mäso sušené. Musí byť uvedené o aké mäso ide napríklad ''kuracie mäso'', ''jahňacie mäso'', ''mäso z lososa''. Nesprávne je ''hydinové mäso'' či mäso a ''výrobky živočíšneho pôvodu'', také krmivo nevyberajte.
Čerstvé mäso musí byť doplnené o kvalitnú mäsovú múčku. Mäsová múčka je mäso, ktoré bolo uvarené, usušené a spracované do práškovej formy. Ide o surovinu s vysokým obsahom proteínov a preto je do krmív pridávaná - použitím iba čerstvého mäsa by výrobca nedosiahol tak vysoké množstvo živočíšnych proteínov v krmive. Sušené (dehydrované) mäso sa od masovej múčky odlišuje formou spracovania, ktorá je viac šetrná a zachová v surovine viac živín.
Okrem kvalitných surovín musíte zároveň overiť obsah tukov a proteínov. Tieto hodnoty nájdete medzi deklarovanými akostnými znakmi. U krmív pre šteňatá na obale vždy hľadajte obsah proteínov v rozmedzí 22 až 32 %. Nie viac, nie menej! Obsah tuku sa u krmív pre šteňatá má pohybovať v rozmedzí 10 až 25 %. Tieto hodnoty platia pre šteňatá, pre dospelých psov, seniorov atď. sa tieto hodnoty pohybujú v iných rozmedziach.
Ako často kŕmiť šteňa?
Najlepšie tak často ako si praje samo šteňa. Na krmivách nájdete tabuľky s kŕmnymi dávkami. Berte ich ako orientačné! Počítajte s tým, že šteňa teraz zje väčšie množstvo krmiva ako neskôr v dospelosti. Šteňatá nikdy neprekrmujte s cieľom rýchlejšieho rastu, hrozí neskoršia obezita a metabolické poruchy. Ani "podrhávanie", ktoré niekedy robia majitelia aby ich psík neprerástol sa zásadne neodporúča.
S ohľadom na menšiu kapacitu žalúdka šteniat musí byť kŕmna dávka rozdelená a šteňatá kŕmime v priebehu celého dňa niekoľkými menšími dávkami. V čase, keď šteňa dosiahne 50 % hmotnosti dospelého jedinca, obmedzíme kŕmenie na tri denné dávky. Vo veku 5 - 6 mesiacov môže byť kŕmenie šteňaťa zredukované na 2 denné dávky. Okolo jedného roka je možné previesť psa na krmivo pre dospelých psov. U šteniat malých plemien psov to býva o niečo skôr, okolo 9. mesiaca. Naopak, u plemien veľkých a obrích dosiahnuť šteňatá hmotnosti dospelého psa až okolo 15 až 18 mesiaca, takže šteňacie krmivo u nich podávame dlhšie.
Je rozdiel medzi kŕmením šteňaťa labradora alebo jorkšíra?
Niektorí výrobcovia krmív stále ponúkajú receptúry špeciálne upravené podľa plemien. Ide o marketingový ťah, ktorý nemá reálny dôvod. Dobré receptúry krmív sú postavené na kvalitných surovinách. Férový výrobca má 1 - 3 receptúry pre šteňatá (pre malé plemená, stredné a veľké), niektorí výrobcovia majú spojené receptúry pre stredné a veľké plemená a niektorí majú dokonca len jedinú receptúru spravidla menších granúl, aby vyhovela nárokom aj tých najmenších šteniat. Kvalitne zostavená receptúra naozaj vyhovie všetkým šteňatám.
Ak budete mať akékoľvek otázky ohľadne výberu krmiva pre vášho labradora, jorkšíra, jazvečíka aj orieška, napíšte nám. :) Email: krmivo@spokojnypes.sk
Ing. Soňa Fialková, www.spokojnypes.sk, www.ukecanypes.sk