História
V minulosti bolo zvykom, že sa mačky brali na cesty po mori. Dôvod bol prostý, mačky lovili myši na lodi. Týmto spôsobom sa mačacie šelmy dostali s objaviteľovi pri kolonizácii do Ameriky v období 15. storočia. Postupne sa mačky rozširovali po celom kontinente a vznikali rôzne plemená. Najprv boli držané hlavne pre lov myší, ale neskôr, keď sa plemeno ustálilo, bolo naďalej podrobené chovu. Americká krátkosrstá mačka je teda ekvivalentom našej mačky európskej.
Správanie a temperament
Americká krátkosrstá mačka je veľmi inteligentná a zvedavá. Dobre vychádza s inými zvieratami, a to vrátane psov. Ako v útlom veku, tak aj v dospelosti je veľmi hravá. Miluje dostatok priestoru a rôzne hračky, ktorými si kráti dlhú chvíľu. Rada objavuje svet, a preto sa nemusíte báť vziať ju von. Bude rada, pokiaľ sa bude moc pozrieť na strom alebo objaviť iné zaujímavé podnety. Aj keď si po hre rada oddýchne, má rada spoločnosť ľudí. Inak je to veľmi dobrý lovec, aj keď nie je tak dravá, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
Vzhľad
Ide o stredné až veľké plemeno mačky. Má mohutnejšiu stavbu tela, širokú hruď a svalnaté telo. Hlava je dlhšia ako širšia, nos je mierne prehnutý a prechádza do štvercovej papuľky. Okrúhle oči sú plné ostražitého výrazu, sú od seba ďaleko posadené. Rovnako tak uši, ktoré sú v špičke zaoblené. Nohy sú svalnaté s ťažkými kosťami, zakončené guľatými a silnými labkami. Stredne dlhý chvost je široký, na konci zbieha do zaguľatenej špičky. Krátka srsť je síce hustá, ale hebká. V zime získava väčší objem. Vzhľadom k plemenu sa uznávajú len prírodné farby, farba očí je potom závislá na sfarbenií celkovom. Hmotnosť americkej krátkosrstej mačky sa pohybuje v rozmedzí 3,5-7 kg.
Starostlivosť a životné podmienky
Americká krátkosrstá mačka nie je nijak náročná na starostlivosť. Čo sa týka srsti, postačí raz do týždňa vykefovať. Občas je tiež dobré skontrolovať a prípadne zastrihnúť pazúriky. Vďaka svojej povahe potrebuje veľa podnetov k zábave. Využije nielen škrabadlo, ale mnoho mačacích hračiek. Využiť možno aj rôzne mačacie hlavolamy. Vďaka svojej nebojácnosti a zvedavosti môže bývať nielen s vami doma, ale tiež môže žiť ako voľne žijúce vonkajšie zviera.
Zdravie
Americké krátkosrsté mačky sú pomerne zdravým a odolným plemenom. Každoročne je vhodné vykonať pravidelnú prehliadku u veterinára s očkovaním a odčervením. Ak chodí von, je ideálne zaistiť ochranu proti blchám a kliešťom. Niektorí chovatelia tohto plemena sa žiaľ zhodujú na tom, že má toto plemeno predispozíciu k HCM = hypertrofická kardiomyopatia. Ide o ochorenie srdca, pri ktorom dochádza k jeho zväčšeniu. Pokiaľ na toto ochorenie mačička trpí, dostane lieky a diétu, ktorá jej umožní dosiahnuť vcelku plnohodnotného života. Ide o dedičné ochorenie, preto sú jedinci s týmto problémom vyraďovaní z chovu.
Kŕmenie
Mačaciemu miláčikovi doprajte kvalitné krmivo. Využiť môžete BARF (domáca surová strava), ale je potrebné, aby kŕmna dávka bola vyvážená a obsahovala dostatok minerálnych látok a vitamínov. Pri výbere granúl voľte také, v ktorých bude vysoký obsah mäsa a nízky alebo najlepšie žiadny obsah obilnín. Každá mačacie strava by mala obsahovať prídavok taurínu, ktorý si mačka nevie vytvoriť, ale pre správne fungovanie ich organizmu je nevyhnutný. Skvelé je tiež podávanie sladovej pasty alebo pestovanie mačacie trávy na prečistenie zažívacieho traktu a uľahčenie prirodzeného vylučovanie prehltnutých chlpov. Mačky majú radšej tečúcu vodu než stojatú v miske. Odporúčame obstaranie vodnej fontánky, ktorá ju určite zaujme. Voda v nej neustále cirkuluje cez filter, takže je voda čerstvá a zbavená všetkých možných nečistôt.