História
Ako už názov napovedá, pochádza toto plemeno z USA. V roku 1972 sa vo vrhu osrstených krysárov narodilo bezsrsté šteňa, sučka Josephine. Na tej sa v priebehu rokov podarilo jej chovateľom, Edwinovi a Willie Scottovým, odchovať ďalších bezsrstých jedincov - sučky Gypsy a Jemime a prvého bezsrstého psa Snoopyho. Vďaka nim potom mohlo začať šľachtenie nového plemena. Začalo sa rodiť viac bezsrstých šteniat a Scottovi založili chovateľskú stanicu. Vďaka genetike je chov tohto plemena obtiažny, ale s rastúcim počtom jedincov sa podarilo založiť aj chovateľský klub. Pôvodne boli bezsrstí jedinci považovaní za variant krysárov, ale v roku 2014 došlo k ich uznaniu ako samostatného plemena.
Správanie a temperament
Americký bezsrstý teriér je veľmi aktívny pes plný energie. Jeho najväčším potešením je prítomnosť ľudí a s láskou a nadšením sa tak pustia do všetkých spoločných aktivít. Samotu neznáša úplne najlepšie, ale jedná sa o tiché plemeno, ktoré nebude obťažovať okolie svojich tesnením. Je veľmi šikovný a učenlivý, takže jeho výcvik nie je žiadna veda. Chce to len trpezlivosť, vľúdne slovo a citlivé zaobchádzanie. Vďaka jeho povahe je možné ho naučiť rôzne triky, ale tiež ho využiť na rôzne psie športy, napríklad agility. Ku všetkým ľuďom je veľmi priateľský, takže žiadny veľký strážca a obranár z neho nebude. Na druhú stranu je ale priateľský nielen k deťom, ktoré rád zapája do svojich hier, ale aj k ďalším psom či mačkám. Pôvodné krysárske plemeno bolo určené predovšetkým na lov, a tak aj bezsrstý teriér má lovecké inštinkty dobre vyvinuté. Je teda vhodné ho mať na vychádzkach na vodítku alebo v ňom mať istotu spoľahlivého privolania. Aj keď sa americký bezsrstý teriér vyskytuje aj v osrstenom variante, ten bezsrstý sa na lov nevyužíva.
Vzhľad
Americký bezsrstý teriér je pes malého až stredného vzrastu. Svaly sú dobre vyvinuté. Hlava je veľká primerane k veľkosti tela. Z boku sú lebka aj morda rovnako dlhé. Lebka je široká a mierne klenutá. Líce sú dobre osvalené a čeľuste sú silné, opatrené bielymi zubami. Preferovaný zhryz je nožnicový. Nosná huba je čierna alebo jednofarebná. Okrúhle, stredne veľké oči sú nápadné. Farba očných viečok by mala zodpovedať farbe nosnej huby. Rovnako tak zodpovedá aj farba očí, ktorá je od tmavo hnedej po jantárovú. Uši majú tvar V a sú posadené na vonkajších okrajoch lebky. Krk je štíhly, stredne dlhý a osvalený, hladko prechádza v ramená. Chvost je posadený na konci krížovej kosti. V koreni je silný a smerom k špičke sa zužuje. Pri akcii je nesený zahnutý hore, inak môže byť nesený v línii chrbta. Vďaka genetike sa môžu aj u tohto plemena objavovať ako bezsrstý variant, tak variant so srsťou. Bezsrstý variant má hebkú zakrpatenú podsadu pri narodení. Tá vymizne vo veku 6 až 8 týždňov a potom je psík úplne bezsrstý. Jediné chĺpky sú na ňufáku a obočí a samozrejme fúzy. Koža je jemná a teplá na dotyk. Prijateľná je akákoľvek farba kože. Tmavnúť môže pri vystavení slnku. Osrstený variant má krátku hustú a hladkú srsť. Sfarbenie je rôznorodé od bielej, dvojfarebnej a tricolornej cez čiernu či žltohnedú.
Starostlivosť a životné podmienky
Toto plemeno vyžaduje dostatok priestoru na vybitie svojej energie. Doprajte mu dostatok pohybu, dlhé prechádzky alebo ho zamestnajte hrou. Skvelým parťákom vám bude aj na túry. Čokoľvek, čo bude môcť robiť s ľuďmi, mu prinesie radosť. Je to pes vhodný do bytu aj do domčeka so záhradou. Ako už bolo spomenuté vyššie, strážiť ale nebude. Určite nie je vhodný na trvalé ubytovanie vonku, pretože by sa ľahko prechladol. V letnom aj zimnom období potrebuje špeciálnu starostlivosť. V lete je potrebné kožu chrániť pred slnkom, v zimne sú potom na mieste rôzne bundičky a overaly, aby sa psík udržal v teple. Bezsrstú variantu môžete občas vykúpať. Koža potom môže byť suchšia, takže je vhodné ju natrieť jemným krémom pre bábätká. Bezsrstý variant sa výborne hodí do rodín, kde sú alergici.
Zdravie
Vzhľadom na to, že sa jedná o vzácne plemeno, teší sa tak dobrému zdraviu. Objaviť sa môže luxácia patelly, preto je vhodné predovšetkým v šteňacom veku podávať kĺbovú výživu. Pri uchovnení sa vykonáva vyšetrenie očí na primárnu luxáciu šošovky (PLL). Jedná sa o ochorenie, pri ktorom sa poškodia svaly držiace šošovku na svojom mieste. To potom môže viesť k zelenému zákalu a následnej slepote.
Kŕmenie
Každý pes si zaslúži kvalitné krmivo. V dnešnej dobe je možností niekoľko a vybrať to najlepšie nemusí byť ľahké. Vždy je ale najdôležitejšie, čo vyhovuje psíkovi. Pokiaľ máte dosť času a miesta v mrazničke, môžete využiť prirodzenú výživu BARF. Je potrebné si však naštudovať všetky informácie, aby ste boli schopní zostaviť dennú kŕmnu dávku s optimálnym zložením. Nejde len o obsah bielkovín, tukov a sacharidov, ale aj o vyvážený prísun minerálnych látok a vitamínov. A ak máte doma dostatok miesta v mrazničke na jednotlivé suroviny aj pripravené porcie, máte vyhrané. Využiť je možné aj kompletné krmivá od českých i zahraničných výrobcov. Tieto krmivá sú už kompletné a psík v nich nájde všetko, čo potrebuje v správnom pomere. Granule však vyberajte podľa zloženia tak, aby najväčším podielom bolo mäso. Naopak obsah obilnín by mal byť čo najmenší, najlepšie nulový. Granulám s rôznymi farbivami a dochucovadlami sa vyhnite oblúkom. Do krmiva možno pridávať rôzne doplnky stravy, či už sa jedná o kĺbovú výživu alebo produkty na starostlivosť o chrup, váš psík to určite ocení.