História
Balinéske mačky vznikli z plemena siamských mačiek. V chove sa občas vyskytol dlhosrstý jedinec, ktorý bol vyraďovaný pre vadu typu srsti. V roku 1963 sa však dlhosrstých mačiek ujali americkej chovateľky Helen Smith a Marion Dorsey, ktoré z nich vyšľachtili nové plemeno podľa vopred stanoveného plánu. Keďže je gén pre dlhú srsť recesívny, mohol sa odovzdávať u krátkosrstých siamských mačiek po generácie, bez toho aby sa narodil dlhosrstý jedinec alebo sa narodil len výnimočne.
Spočiatku bolo plemeno pôvodne nazývané dlhosrstá siamská mačka. Až na začiatku 70. rokov bolo uznané ako Balineská mačka väčšinou amerických organizácií a neskôr v roku 1984 aj v Európe. Meno balineska sa odvíja od ich pohybu pripomínajúce tanečnice z Bali.
Správanie a temperament
Povaha balinéskej mačky je veľmi podobná siamce. A ešte aby nie, keď sú to sesterská plemená. Balinesky sú veľmi inteligentné, živé a zvedavé mačky, ktoré majú silne osobitý charakter. Aj vo vysokom veku sú stále veľmi hravé a potrpia si na spoločnosť človeka. Vyžiadajú si jeho pozornosť kedykoľvek chcú, často i svojim hlasitým prejavom. Sú veľmi spoločenské a samotu znášajú ťažko. Ak ste celé dni v práci, je dobré zaobstarať mačke spoločníka na hranie, s ostatnými mačkami vychádzajú dobre. Možno ich naučiť rôznym zábavným kúskom, ako je potrebné aportovanie, a zvyknú si aj na prechádzky v postroji.
Vzhľad
Aj vzhľadovo sa siamkám dosť podobajú. Balinéske mačky majú dlhé, štíhle a svalnaté telo. Štíhle dlhé nohy, zadné sú o niečo dlhšie, majú oválne labky. Chvost je tiež dlhý, tenký a nesmie vykazovať žiadne známky zalomenia či iných odchýlok. Klinovitá hlava a veľké, šikmo umiestnené uši tvoria pri pohľade spredu trojuholník. Široko posadené modré oči sú forme mandlí. Srsť balinéskou mačky je polodlhá, jemná a hodvábna s menším množstvom podsady. Na tele je srsť skôr stredne dlhá a tesne prilieha k telu, na golieri, pleciach a chvoste potom dlhšia. Na chvoste je osrstenie dlhé a hodvábne. Farebne sú balinéske mačky podobné siamkám tiež. Telo je svetlé a jeho koncové časti sú sfarbené tmavšie. Prednosť sa však dáva jedincom s čo najčistejšie bielou farbou, ideálne bez tmavších sfarbenie na tele. Mačiatka sa rodia úplne biela, definitívne sfarbenie sa ustáli až okolo roku veku.
Starostlivosť a životné podmienky
Vzhľadom k dlhšej srsti je potrebné mačku pravidelne raz týždenne vykefovať a rozčesať. V čase pĺznutia bude potreba väčšej starostlivosti, teda častejšie česanie. V prípade, že sa plánujete zúčastniť aj výstav, pár dní pred výstavou mačku vykúpte, inak to nie je nutné. Udržujte čisté uši a nezabudnite na krátke pazúriky, ktorých docielite dostatočným množstvom zhŕňačov, prípadne pazúriky zastrihnite.
Zdravie
Balinéske mačky sú považované za zdravé plemeno, ktoré má len niekoľko zdravotných problémov. Vzhľadom k pôvodu balinesek a k malému genetického fondu predkov je väčšia šancapre genetické poruchy. Možným takýmto ochorením je progresívna retinálna atrofia (PRA), teda degenerácia sietnice v oku, čo môže viesť k horšiemu zraku. A rovnako ako siamky môžu mať predispozície k škúlenie a s ním spojenými očnými chybami. Sú aj prípady výskytu mačiek so srdcovým ochorením, hypertrofickou kardiomyopatiou, ktoré zväčšuje srdcový sval a znižuje jeho funkcie, ale nejedná sa o žiadny znepokojujúci počet prípadov.
Kŕmenie
Krmivo by malo obsahovať zvýšený podiel bielkovín z dôvodu jej štíhle postavy. Kupujte kvalitné kŕmenie s vysokým obsahom mäsa.