Historie
Toto plemeno si nesie svoju históriu spoločne so siamskými mačkami. Ako už názov trochu nenápadne napovedá, pochádzajú z Barmy (Thajsko). Odtiaľ sa postupne začali rozširovať ďalej. V 19. storočí prišiel boom tohto plemena vo Veľkej Británii. Tu ich začali krížiť s mačkami siamskými. Preto došlo k rozdielnemu vzhľadu medzi európskou a americkou barmskou mačkou. Ale o tom si povieme nižšie. Čo sa týka ich histórie, tak pôvodné barmské mačky môžete stále stretnúť v chrámoch v Thajsku, kde žijú s mníchmi medzi ostatnými mačkami.
Správanie a temperament
Ako sme už písali v úvode, jedná sa o veľmi zvedavé plemeno. Pokiaľ jej nedoprajete záhradku na preskúmavanie, pokúste sa jej aspoň doma dopriať rôzne preliezky vo výškach. Môže tak preskakovať z jednej na druhú, tým sa na nejaký čas zabaviť a stimulovať svoju myseľ. Počítajte ale s tým, že sa jedná o micínu, ktorá bude často vyžadovať vašu pozornosť. Preto, ak ste pracovne vyťažení a doma sa nachádzate až k večeru, bude barmská mačka trpieť. V takom prípade vyžaduje aspoň ďalšieho mačacieho jedinca, aby doma nebola sama. Lepšou verziou bude samica a samec ako napríklad dvaja samci. Ale najväčšiu pozornosť aj tak bude vyžadovať od svojho pána, bez neho by naozaj veľmi trpela. Ďalej nie je vhodné pri chove barmky tvoriť nejakú veľkú mačaciu svorku, nemajú v láske veľkú konkurenciu. Keďže v sebe majú barmské mačky veľa energie a zvedavosti, môžete ich naučiť napríklad aportovať. Aj keď temperamentom pôsobia ako takí diviaci, nosia sa ako princezné. Ich pohyby sú ladné a elegantné.
Vzhľad
Tieto mačky sú strednej veľkosti, ale sú na svoju veľkosť o niečo ťažšie, čo robí silná stavba kostí a vyvinuté svalstvo. Barmské mačky sa delia na dva druhy, a to európsku a americkú, pričom má každá trochu odlišný vzhľad. Ich hlavným rozdielom je, že mačka americká je viac zaguľatená a európska sa blíži viac svojim predchodcom siam plus má ostrejšie hranaté rysy. Čo vzniklo už spomínaným krytím siam a barmských mačiek v Británii. Barmky majú lesklú srsť, ktorá prilieha k telu. Nikdy nemajú modrú farbu očí.
Starostlivosť a životné podmienky
V prvom rade je dôležité pravidelne navštevovať veterinára. Základom je klasické očkovanie, odčervenie a prevencia proti blchám a kliešťom. Pokiaľ si nie ste niečím istí, objednajte sa na kontrolnú prehliadku, aby ste odhalili prípadné zdravotné problémy včas. O srsť barmskej mačky sa nemusíte nijako špeciálne starať, len treba ju z času na čas prečesať, aby sa dobre odstránili staré chlpy a dali priestor tým novým. Tým predídete prípadnej tvorbe kožných problémov. Mačkám sa nestrihajú pazúriky, ale aj ony potrebujú nejakou prirodzenou cestou si pazúriky udržiavať. Preto im zaobstarajte škrabadlo, aby si svoju škrabaciu potrebu nevykonávali na koberci, sedačke a ďalšom nábytku.
Zdravie
Barmské mačky majú niekoľko neduhov, ktoré sa im geneticky podpísali do ich DNA. Môžu trpieť srdcovými chorobami, chorobami obličiek, môžu mať problémy s dýchaním, kamene v močovom mechúre, zápaly ďasien alebo deformácie lebky. Pokiaľ si nebudete akokoľvek istí zdravím vášho mačacieho člena domácnosti, je vhodné čo najskôr navštíviť veterinára.
Kŕmenie
Je potrebné zvoliť kvalitné krmivo pre mačky, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny, minerály a vitamíny. Keďže je barmská mačka aktívna, bude potrebovať dostatok tých správnych živín. Avšak nie je dobré šelmu naopak prekrmovať, barmské mačky majú sklony k obezite. Odporúčame vybrať kvalitné kŕmenie a dávkovať podľa potrieb mačky.