História
Birma posvätná má korene v Barme, konkrétne v Mjanmarsku. Jej vznik sa datuje k roku 1920, kedy vznikla krížením mačky siamskej a mačky perzskej a následným prekrížením s mačkami domácimi. V roku 1925 uznala Fédération Feline Française birmu ako samostatné plemeno so štatútom CAC. Rozšírenie tohto plemena prekazila druhá svetová vojna, preto sa Birma dostala do sveta predovšetkým až po roku 1950.
Správanie a temperament
Birma je jednoducho zlatíčko. Je to presne ten typ mačky, ktorú chcete za svojho spoločníka. Je pokojná, milá, bude vás sprevádzať pri akejkoľvek činnosti. Je veľmi priateľská k ostatným zvieracím spoločníkom, rovnako tak nie je útočivá voči ľuďom. Zamilujú si ju predovšetkým deti, ale nebojte, ich hrátky nemusíte pozorne strážiť. Birma k nim totiž pristupuje takmer ako ku svojim mačiatkam, teda tolerantne, trpezlivo a jemne. Tieto mačky sú tiež známe svojím pôvabom, jemnosťou, chytrosťou i znášanlivosťou. Birma vám bude chcieť byť maximálne na blízku, na druhú stranu sa ale nebude vnucovať a správať dotieravo, ak o jej spoločnosť nebudete mať záujem.
Vzhľad
Kráska Birma zaujme predovšetkým nádherne svalnatým, ľahko pretiahnutým a pevne stavaným telom. Má silnú lebku, zaguľatené lícne kosti so širokou čeľusťou, pevnú bradu a líca. Nos je stredne dlhý a u čela mierne vystúpený. Nie je chybou, keď má Birma tzv. rímsky nos. Uši sú menšie so zaguľatenými špičkami. Nohy sú potom kratšie s mierne zaoblenými labkami. Čo však toto plemeno jasne špecifikuje, sú biela chodidlá nazývaná "ponožky" na predných i zadných labkách. Ponožky musí byť zásadne čisto biele. Chvostík je potom stredne dlhý, chocholatý.
Starostlivosť a životné podmienky
Birmy majú hebkú, hodvábnu jemnú srsť strednej dĺžky, ktorá nie je náročná na starostlivosť. Podsada nie je hustá a je kratšia, srsť sa príliš necuchá. Kožíšek stačí raz, max. Dvakrát týždenne prečesať a odstrániť tak odumretú srsť. Kúpanie nie je potrebné. Birma nie je na životné podmienky nijako náročnejšie ako iné mačky. Chce svoj pelech, misky, škrabadlo a toaletu. Čo ale skutočne potrebuje, je kontakt s ľuďmi. Takže ak budete žiť pospolu, bude spokojná.
Zdravie
V prípade, že si zaobstaráte mačiatko z dobrého chovu, zabezpečujete mu pravidelné odčervenie a očkovanie, máte najlepšie predpoklady toho, že máte mačku, ktorá bude zdravá. Birmy nemajú žiadne časté ochorenia alebo zdravotné ťažkosti. Pri správnej starostlivosti nebude mať mačka s preukazom pôvodu žiadne zvláštne nároky.
Kŕmenie
Základom je samozrejme kvalitné krmivo s vysokým obsahom mäsa. Birma nepatrí medzi vyberavých mňaukov, ale je to labužník. Má rada pridávanie mäsa do suchého krmiva, rovnako tak konzerv. Striedajte rôzne druhy mäsa, ale vyhnite sa bravčovému. Mačka by totiž mohla ochorieť vážnu Aujezského chorobou, ktorá býva veľmi často smrteľná. Vyberajte, kombinujte, striedajte, ale pred kvantitou vždy uprednostňujte kvalitu.