Kde a ako žije
Burunduk páskovaný žije v mnohých krajinách severnej pologule, v Európe je považovaný za invazívne druh. Je ale dokázané, že najviac sa vyskytuje v Rusku. Ide o zemnú veveričku. Zemní preto, že si stavia hniezda iba v krajine. Aj tak ale vie úžasne skákať a šplhať po vetvách aj stromoch. Jeho ideálna domovina sú pláne, zalesnené územia, listnatými i ihličnatými stromami, kríkmi, darí sa mu aj v horách vo výške až 1500 m.n.m. Nie je to samotár, preto žije v kolóniách. Tá je ako nikdy neutíchajúce mestečko. Burunduci sa dorozumievajú veľmi aktívne, často a kolektívne. Používajú na to typické škreky a hvízdanie. V každej kolónii vždy nejaký člen drží takzvanú hliadku - pokiaľ spozoruje nebezpečenstvo, ostatných ihneď hlasno varuje.
Burunduci prespávajú vo svojich zemných hniezdach, kde si aj skladujú zásoby krmiva na zimu. Jedno hniezdo má až niekoľko komôrok, ktoré sú hojne využívané aj ostatnými jedincami z kolónie. Burunduci sú aktívni predovšetkým cez deň, v noci odpočívajú.
Správanie a temperament
Môže byť burunduk maznáčikom? Áno. A akým! Nie v doslovnom zmysle, že by sa s vami oddane celý deň maznal, ale je to rozhodne veľmi vhodné zviera na chov doma. Je oveľa radšej, ak je chovaný so svojimi burundučími kamarátmi, ale zvládne to aj sám. Burunduk je zviera s veľmi aktívnou povahou, potrebuje preto viac priestoru pre svoje hrátky a pohyb.
Vzhľad
Vyzerá ako malá veverička s pruhmi. Na burundukovi vás na prvý pohľad upúta huňatý a veľký chvost a oči ako dve veľké a tmavé korálky. Základnou farbou srsti je hnedá, na chrbte s piatimi tmavými pruhmi a miestami presvetlenými partiami. Má väčšie a vztýčené ušká, pretiahnutejšiu hlavu s ňufákom, silné končatiny a naozaj dlhý a huňatý chvostík. Vďaka nemu, hoci ide o drobné zviera, má na dĺžku celkom takmer 30 cm. Zmestí sa do dlane, váži 50 - 120 g. V ideálnom prípade sa dožíva aj desiatich rokov, ale vo voľnej prírode je potravou mnohých predátorov, preto je ich reálny vek nižší. Mláďatá sa osamostatňujú už v dvoch mesiacoch, už po nasledujúcej zime sú schopní sa páriť. Gravidita trvá 30 až 35 dní av jednom vrhu môže byť aj osem mláďat.
Starostlivosť a životné podmienky
Pretože burunduk rád skáče, vyvádza, šplhá a lezie, zamerajte sa nielen na veľkosť klietky či voliéry, ale hlavne na jej výšku. V klietke pre králiky ho určite správať nemožno. Rozmery ubikácie pre jedného burunduka by mali byť aspoň 1 x 1 ma výška 2 m. To je dosť, že? Preto zvážte, či môžete toľko miesta v byte obetovať. Pokiaľ nie, zvoľte iného maznáčika alebo mu doprajte denne voľný pohyb po byte. Musí sa vybehať, vyskákať a pretiahnuť. Ak opomenieme bežné veci, ako sú misky na krmivo, náustok, hračky či tunely, nutnosťou pre burunduka je mať vo voliére možnosť sa zahrabať a zazimovať. Na to potrebuje väčšiu nádobu s kokosovým substrátom alebo substrát bez hnojív. Ideálne je na to menšie akvárium, misa alebo kvetináč, ktorý umiestnite na podlahu klietky či voliéry. Jednak tým uspokojíte potrebu hrabania nór a tiež spomínanú nutnosť zazimovania sa. Ako podstielku zvoľte neprašné hobliny so senom, osikové lupienky alebo čistú rašelinu.
Keďže je burunduk zvyknutý veľa času tráviť v nore, môžete mu to čiastočne vynahradiť umiestnením menších hniezd a domčekov do rôznych miest v jeho obydlí. Zvoliť môžete okrúhle plastové domčeky pre fretky, andulčie hniezda, trávne gule a podobne. Na šplhanie sa najviac hodia holé vetvy. Čas od času môžete interiér meniť, čím získa na atraktivite a burunduka tým potešíte.
Kŕmenie
Burunduk je zviera vďačné, v prírode sa živí takmer všetkým. Vyhľadáva žalude, bobule, oriešky, semienka, kvety, výhonky, listy, ovocie ale aj hubami. Rozhodne do jeho jedálnička patria ale aj larvy, červy a iný hmyz, ktorý mu dodá bielkoviny pre jeho aktívne a svalnaté telo. U všetkých zvierat je dobré, aby sme krmivo zostavovali sami. Alebo aspoň čerstvými surovinami obohacovali hotovú kŕmnu zmes. Burunduk je už celkom častý maznáčik, preto nebude problém zohnať už hotovú kompletnú kŕmnu zmes. Určite ju ale denne doplňte kúskom zeleniny, obdeň kúskom ovocia a sem tam mu ponúknite nejaký oriešok, žaluď, skorocel alebo ďatelina, pár červíkov a vetvičku z ovocného stromu. Nikdy však nekŕmte burunduka sladkosťami a pozor na mandle, tie sú pre burunduka jedovaté.
Zaujímavosťou je, že burunduk je v zimnom období hladnejší, lenivý a trochu agresívny. Je to prejav jeho prirodzeného režimu, kedy v zime bežne spí zazimovaný. Niektorí jedinci zazimujú, väčšinou ale podľahnú režimu v byte a sú skôr nahor, ale zle to potom znáša, čo dávajú na javo práve nie celkom dobrou náladou.
Ale inak je burunduk správny a aktívny parťák, ktorý vám obohatí každý deň 😊