Veľa majiteľov psov vyráža so svojimi psami na dovolenku autom. Počasie vonku nahráva výletom a víkendom stráveným v prírode. Predsa by sme psov nenechali zavretých doma, keď aj oni si taký výlet pekne užijú.
Ako ale prepraviť psa v aute, aby to pre všetkých bolo čo najbezpečnejšie? Možností máme hneď niekoľko. Dôležité je, akého máme psa, koľko máme priestoru v aute a čo je pre nášho psa najlepšie znesiteľné.
Čo hovorí zákon?
Zákon č. 246/1992 Zb., Na ochranu zvierat, sa zameriava skôr na prepravu hospodárskych zvierat. Napriek tomu ale sú tam spomínané dôležité informácie týkajúce sa prevozu akéhokoľvek zvieraťa. Je zdôraznená bezpečnosť prepravovaných zvierat i okolia. Či už zvolíme akýkoľvek spôsob prepravy, musíme dohliadnuť, aby nehrozilo poranenie zvieraťu a ani jeho útek.
Mali by sme si uvedomiť, že aj dobrý pes, ktorý celú cestu na sedačkách leží, bude pri nehode nebezpečný. Pokiaľ nebude nejakým spôsobom zabezpečený, hrozí riziko poranenia jemu i prítomným osobám.
Prepravky, mreže, pásy
Najbezpečnejšie možnosťou je pes v prepravke. Môžeme vyberať z kovových klietok, plastových či látkových prepraviek.
Kovová klietka je ťažká pre prenášanie, ale najlepšie odolá psím zubom a drápom. Je tiež najlepšie vetrateľná a máme možnosť zložiť ju pre jednoduché skladovanie.
Plastová prepravka je tiež častým riešením prepravy psa v aute. Vzhľadom na umiestnenie dvierok je vhodná skôr pre menšie psy, u väčších psov je potreba veľkého kufra alebo umiestnenie prepravky na sedadlá. Plastové prepravky sú ľahko umývateľné, pri skladovaní ale zaberú viac miesta.
Látkové prepravky sú ideálne pre psov, ktoré sa nesnažia dostať von. Možno ich ľahko zložiť, váha je prpriaznivý aj u veľkých prepraviek. Prepravky sú opatrené sieťkami pre dostatočné prúdenie čerstvého vzduchu.
Niektorí psi nemajú radi uzavreté priestory prepraviek. Pre nich je potom riešením voľný pohyb po kufri auta alebo cestovanie na zadných sedačkách. V prípade, že jazdia pes sám v kufri, mal by priestor kufra byť oddelený. K tomu slúži
kovové mreže alebo nylonová autosieť .
Často používaným riešením sú
poťahy na zadné sedačky áut v kombinácii s
autopásmi . Autopoťah ochráni sedačky od znečistenia. Postroje s bezpečnostnou spojkou k pásu udrží psa v pokoji na sedačkách. Pri použití autopásu je potreba mať vždy psíka na postroji.
Na čo ešte dávať pri cestovaní pozor
Pes by mal mať neustále k dispozícii vodu, najmä vyrážame ak na dlhšie cesty. Ideálnym riešením sú
cestovné misky a fľaše . Psík sa tak môže napiť kedykoľvek potrebuje. V dnešnej dobe má väčšina áut klimatizáciu a aj v lete je cestovanie znesiteľné. Napriek tomu by sme predovšetkým v letných mesiacoch nemali dostatok vody podceňovať. Rovnako tak je tomu s dostatkom pohybu. Ak trvá cesta na dovolenku dlhšiu dobu, je dobré zastaviť a urobiť si aspoň krátku prestávku. Psa vziať pretiahnuť, vyvenčiť, pohrať sa s ním a môžete pokračovať ďalej.
Snažte sa psom cestovanie čo najviac spríjemniť. Pre niektorých psov znamená cestovanie stres a často sa stáva, že zo stresu zvracia. Veľakrát sa to stáva u šteniatok, ktoré z toho vyrastú. Iným psom to zostane po celý život. Predchádzať sa tomu dá rôzými spôsoby, je potrebné skúsiť, čo zaberie práve na toho vášho psíka. V prípade cestovania psa na zadných sedačkách môže stačiť prítomnosť spolucestujúceho. Inému psíkovi pomáha "pach bezpečia", či už ide o jeho pelech z domova, alebo vaše oblečenie. Nie je dobré kŕmiť psa krátko pred cestou, aj to môže byť dôvodom tráviacich problémov. Ak teda napr. kŕmite psa ráno a večer a potrebujete skoro ráno vyraziť na cestu, privstanete si a nakŕmte psa dostatočne pred cestou. Ak by nevoľnosti stále pretrvávali, je možné siahnuť po
prípravkoch na upokojenie .