Ak chováte mačku, iste viete, že ide o aktívneho a temperamentného tvora. Mačka je múdra, dbá o seba a má hravosti a loveckých inštinktov na rozdávanie.
Čo ale robiť, keď sa táto jej aktivita obráti proti vám a proti vybaveniu vášho bytu? Keď máte rozškriabanú sedaciu súpravu, pocikaný koberec a rozhryzené kde čo? Na to poznáme odpoveď!
Základom je vlastné zóna
Áno, mačka potrebuje svoj priestor, svoje miesto, kde bude mať svoje “útočisko”. To, či mačka má pokoj a pocit vlastného teritória významne ovplyvňuje jej chovanie, vnútorný pokoj a spokojnosť. Doprajte jej nejaký kút v byte, ktorý nevyužívate, je pokojný a napriek tomu je súčasťou vašich obytných miestností. Ideálne je napr. roh v obývacej izbe.
Do tohto miesta sústreďte
škrabadlá , poličky pre šplhanie,
hračky ,
tunely a všetko, čo vaša mačka miluje a čo využíva.
Hlavne pokoj ...
Deštruktívne správanie je väčšinou spôsobené nespokojnosťou, nejakú rozpoltenosťou alebo nudou. Od toho môžete svojej mačke ľahko pomôcť. Venujte jej nejaký čas ráno pred odchodom do práce a potom po vašom návrate, než budete mačku kŕmiť. Pohrajte sa s ňou, unavte ju, použite
škádlítka alebo
loptičky s maškrtami . Stačí pár minút a vaša mačka bude ihneď spokojnejší.
Ak hry a následná únava nepomáha, zistite, či v okolí domu alebo bytu nie je cudzia mačka či kocúr, ktorý by chodili značkovať k vám. Toto mačka môže brať ako napádanie jej územia a pokiaľ nemá možnosť prístupu na to isté miesto, ktoré by přeznačkovala, môže z toho mať skľučujúci pocit, ktorý sa môže prejaviť napádaním vás, ďalších mačiek alebo práve značkovaním bytu.
Ak sa nedá mačku von vypustiť, je na vás, aby ste cudzie mačky odradili. Použiť môžete
rôzne spreje , plašičky alebo
siete . Pach mačacieho moču je silný a nie je celkom ľahké sa ho zbaviť. Mačka má navyše lepší čuch než my a tak ho cíti oveľa intenzívnejšie.
Toaletu prosím!
Bez
záchodu sa nezaobídete. Mačka je veľmi čistotná a na toaletu sa naučí chodiť veľmi ľahko a rýchlo. Ideálne pre vás aj mačku je krytá toaleta, kde má mačka súkromie a pokoj, a pri jej používaní nevznikne toľko neporiadku, ako u toalety odkrytej. Divili by ste sa, ako sa dokáže správať mačka, ktorá nepoužíva toaletu.
Hrajte sa, hrajte ..
Ako som uviedla vyššie, spoločná hra je veľmi dôležitá. Mačka sa unaví, uspokojí svoje lovecké potreby, prospeje svojej telesnej línii. A to je veľmi prospešné práve pre mačky-byťačky. Ak nemáte nápad ani inšpiráciu, ako svoju mačku zaujať a zabaviť, pokúste pár jednoduchých a osvedčených hračiek. 99% úspech zožnete sa škádlítkem, na konci ktorého bude hračka, sáčok s catnipom a alebo jemné peria. Skvelým lákadlom sú hračky, ktoré sa pohybujú, takže myšky na kľúčik, cievka s povrázkom, za ktorý budete ľahko ťahať a alebo akákoľvek hračka, ktorá sa vďaka batérii bude hýbať alebo vydávať nejaké zvuky.
Veľmi populárne sú rôzne drobnejšie preliezačky, tunely, schovávačky a tiež kukane . Mačka sa do nich môže počas hry schovávať, ľstivo ukrývať a prebiehať cez ne.
Bez škrabadlá to nepôjde
Základom každej mačky, kocúra aj mačiatka, je
kvalitné škrabadlo . Potreba obrusovania pazúrikov je nekonečná. Ak neposkytnete mačke kvalitné škrabacie plochy, ktoré môže neobmedzene využívať, pazúriky si zbrúsi o čokoľvek iné. To bude ale váš nábytok a oblečenie. Takže, bez škrabadlá to nepôjde. Vždy voľte nejaké väčšie než menšie, čím viac prvkov ako sú preliezky, hračky, striešky, stĺpiky a ďalšie, bude škrabadlo mať, tým lepšie. Využite priestor určený vašej mačke na maximum.
Určite by škrabadlo malo mať jedno vyvýšené ležadlo a škrabacie plochy, ktoré budú výmenné. Tak nebudete musieť kupovať stále nové škrabadlá, postačí len vymeniť poškodený kus.
Spokojná aj mačka? Labku na to!