Druhov srsti je hneď niekoľko. Krátka, hustá, kučeravá, s podsadou, dlhá .. Niektorí psí kožúšok je prakticky bezúdržbový, iný naopak potrebuje dennú starostlivosť. Od umývania, česania, trimovania až po strihanie a holenie. Poďme sa dnes zamerať na výhody aj zápory strihania psej srsti a otázku, či by ste strihanie zvládli sami doma. Ideme na to!
Prvé krôčiky na strihanie
Nech už je váš pes zlatíčko, a alebo zbrklík, zabudnite na to, že prvé strihanie prebehne tak, že psíka postavíte, pustíte strojček a v pokoji budete strihať. To by ste museli byť dieťa šťasteny :) Strihanie prebieha z väčšiny strojčekom, ktorý vydáva pomerne hlasný a neznámy zvuk. Je to vec, ktorá jazdí psíkovi po ňufáku, labkách i hlave, a to až na kožu. To je trochu znepokojujúce. Preto ak si kupujete psa, ktorého chcete v budúcnosti strihať, zakúpte si strojček čo najskôr a pomaly psa so strojčekom zoznamujte . Najskôr strojček nechajte bežať len tak, nech si psík zvyká na jeho zvuk. Postupne priveďte psíka do kontaktu so strojčekom fyzicky, ľahučko zostrihnite len vrcholček srsti, nejde o ostrihaní, ale navyknutí psa, že nemá uhýbať, pretože strojček nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. So zoznámením môžete začať už od troch mesiacov veku. Hovorte na psíka, udržíte ho tak viac v pokoji a pohode.
Pripraviť, začíname!
Pred každým strihaním je dobré srsť nahrubo vyčesať, umyť, vysušiť vlažným vzduchom a učesať. Jednak sa s takou srsťou lepšie pracuje a zároveň šetríte strojček. zacuchanú srsť sa strihá ťažšie, strojček sa viac zahrieva a hlavice rýchlejšie otupí. Ak je srsť prerastená a alebo v nej sú dredy, ktoré nemožno rozčesať, použite najprv nožnice. S tými ale opatrne, predovšetkým pokiaľ skracujete partie okolo citlivých miest, očí alebo na labkách.
Zapnite strojček a začnite strihať na hlave, od líčok, smerom k ňufáku. Strojček držte smerom k lebke. Postupujte pomaly a starostlivo, vytvoríte tak peknú líniu a zbavíte psa obtiažnych chĺpkov okolo očí a papule. Ďalej postupujte smerom ku krku, telu, páčkam a nakoniec upravte chvost. U labiek nezabudnite na prostor medzi vankúšikmi. Dlhé chlpy na spodnej strane packy je ľahký terč pre žuvačky, kúsky asfaltu a ďalších lepkavých veci, ktoré sa povaľujú na zemi. Navyše, na tieto lepkavé nečistoty sa ihneď uchytí ostré kamienky alebo črepy, ktoré môžu labky bolestivo poraniť.
Pozornosť pre uši a pazúriky
Pri česaní kontrolujte uši . Či sú čisté, nepáchnu a či chĺpky nebránia vyklepanie nečistôt a vody z ucha. U niektorých psov toto riešiť vôbec nemusíte, u iných sa chĺpky skracujú alebo vytrhávajú. Bežne sa aj v rámci strihu upraví tak, aby celkový vzhľad psíka bol kompaktný a celistvý.
Pazúriky skracujte po ružovej lôžko , ktoré je dobre viditeľné u svetlých pazúrikov. Lôžko je živé tkanivo, tú nesmiete porušiť. U tmavých pazúrikov lôžko viditeľné nie je, skracujte teda veľmi opatrne a po čo najmenších kúskoch. Použite vždy iba
kovové a veľmi ostré klieštiky , ktoré pazúrik nerozštípnou.
Kedy strihať a kedy nie?
Strihanie je väčšinou otázka vzhľadu psa. Skrátenie srsti neovplyvní psovu výkonnosť ani temperament , ak nehovoríme o silne prerastené a zanedbané srsti, ktorá plstnatie.
Psie srsť je veľmi dômyselná, skladá sa až na pár výnimiek z krycích chlpov a podsady. Podsada je v lete riedka a srsť rastie rýchlejšie, naopak v zime je až 9x hustejšia a dorastá omnoho pomalšie. Krycie chlpy odráža či pohlcujú teplo, ktoré sa tak nedostane ku koži. Podsada potom pôsobí ako izolácia, vďaka ktorej nedochádza k prehriatiu. Zároveň je celý kožúšok vzdušný a dobre odvádza teplo, ktoré vzniká prácou svalstva. Takže srsť má skvelú termoregulačné schopnosť . Nezabudnite teda, že ak striháte srsť, striháte predovšetkým ochrannú kryciu vrstvu, čím značne narušíte termoregulačné schopnosť a pes sa môže rýchlejšie prehriať.
strihanie psy sú z väčšiny tí, ktorí žijú prevažne v byte a ostrihaním sa eliminuje neporiadok z uvoľnenej srsti. Pokiaľ máte výstavného psíka, strihanie bude pre vás povinné. Dokonalý zovňajšok je základom úspechu. Pri ostatných psíkov je strihanie možné ale nie nutné. Pokiaľ je srsť pravidelne umývané a česané, bude krásna sama o sebe. Ak strihať nemusíte, je lepšie nechať srsť v jej prirodzenej stave a dĺžke.
Výber správnych potrieb
Ak ste usúdili, že strihanie nie je nič, čo by ste nezvládli, kúpte si vhodné potreby a môžete začať. Pri nákupe hrebeňov, nožníc aj strojčeka nehľadajte žiadne zložitosti, naopak,
čím jednoduchší, tým lepšie . Hrebeň stačí kovový jednoradový , nožnice
klasické alebo hrubšie efilačné, strojček silný s kovovou hlavou. Čím výkonnejší motor, tým lepšie. Vydrží strihať dlhšiu dobu bez prerušenia, nezaskočí ho ani hustá a kučeravá srsť a celková životnosť bude oveľa dlhšia. Kvalitným strojčekom je napr. sieťový
Moser Max 50 .
Desatoro o strihanie:
- pracujte vždy pomaly a opatrne
- pokiaľ to nie je nutné, psíka nestriháme
- po ostrihaní je narušená termoregulačný schopnosť
- na strihanie používame kvalitné a ostré nástroje - tupé srsť ťahajú
- pejska na proces strihanie pripravujeme postupne a od mala
- pri strihaní kontrolujeme aj uši, ospalky, labky a pazúriky
- ak nie ste si svoju zručností istí, navštívte najprv psie salón, kde vám poradia
- na strihacím strojčeka nešetrite, kvalitný strojček má dlhšiu životnosť a nevyžaduje prerušovanú prevádzku, výhodou je aj bezdrôtové prevedenie
- pred strihaním srsť umyjeme a vyčešeme, ľahšie sa s ňou bude pracovať a nebude sa nadmerne potupovať hlavice strojčeka
Veľa šťastia pri šik strihu! Labku na to!