Zaobstarali ste si psíka po výstavných šampiónoch a chystáte sa na vašu prvú výstavnú premiéru? Neviete, čo všetko potrebujete a čo vás vlastne na výstave čaká? Tak pokračujte v čítaní ďalej, nech nájdete odpovede na svoje otázky.
Kedy vyraziť prvýkrát na výstavu?
Prvýkrát môžete na výstavu už so šteniatkom od 4. mesiaca veku. Na šteniatka sa na výstave berú ohľady a nemusíte sa báť, že by sa po vás chcelo niečo, čo nezvládnete. Samozrejme ale aj predvedenie môže mať vplyv na umiestnenie na výstave a preto je dobré nastúpiť do kruhu s psíkom, ktorý sa aspoň trochu vie predviesť.
Ako sa pripraviť?
Vo výstavnom kruhu spravidla býva viac psov naraz, ale vždy záleží na konkrétnom plemene psa a tiež na atraktívnosti konkrétnej výstavy. Je teda dobré, aby vás pes vnímal aj v prítomnosti iných ľudí a psov a neutekal za nimi. Pre udržanie pozornosti si môžete pomôcť
maškrtou , najmä potom u šteniat a mladých psov.
Rozhodca na výstave posudzuje psa v pohybe, teda v kluse a v postoji. Pokiaľ psík nebude chcieť vydržať stáť na mieste alebo bude pri pohybe neustále skákať na pána, potom bude pre rozhodcu ťažké psa správne posúdiť. Okrem postoja a pohybu sa rozhodca sústredí aj na plnochruposť a skus zubov. Ďalej potom na fyzickú kondíciu, preto by na seba mal psík nechať od cudzieho človeka siahnuť.
Po celú dobu vo výstavnom kruhu musia byť všetci psi na vodítku. Ideálne je použiť priamo výstavné, tzv.
predvádzacie vodítko . Jedná sa o slabé, nevýrazné vodítko, ktoré nijako neovplyvňuje vzhľad a postavu psa.
Tipy a rady
Čo vás na výstave čaká, to už tušíte. Ale ako treba viac zapôsobiť na rozhodcu, ako urobiť psíkovi výstavu zábavnú a ako si to s ním spoločne užiť? Takéto veci väčšina majiteľov psov zistí až skúsenosťami. My sa s vami ale o nejaké rady podelíme.
V prvom rade ide na výstave o psa, ktorý by mal byť perfektne upravený. Niektoré plemená je potreba upraviť výstavným
strihom , iné plemená majú srsť, ktorú treba česať au niektorých postačí, keď dohliadneme, aby sa pes nezašpinil. Vhodné je psami pred výstavou
vykúpať , ale v závislosti od danej plemeno musíme zvážiť, či je vhodné kúpať deň pred výstavou alebo radšej 2-3 dni vopred.
Okrem upraveného psa by mal aj psovod byť slušne oblečený. V záverečných kruhoch a na svetových výstavách sú k videniu dámy v kostýmoch a páni v saku. V SR a najmä na menších výstavách to bohužiaľ bežne k videniu nie je, keby to tak bolo, verím, že to pozdvihne výstavy na vyššiu úroveň. Či už sa rozhodnete obliecť akokoľvek, myslite na to, že ste neustále so psom a ten by mal vyniknúť. Ak teda budete vystavovať čierneho psa a stáť za ním v čiernom oblečení, nebudú poriadne vidieť línie psa. Preto teda vyberajte farebne kontrastný oblečenie a určite sa nebojte vytiahnuť zo skrine aj farebné kúsky.
Pamätajte, že ste na výstave a nie na skúškach, nemáte teda predpísané, čo smiete a nesmiete hovoriť a kedy a ako môžete odmeňovať. Teda nebojte sa na psíka hovoriť, chváliť ho a odmeňovať. Samozrejme nie je dobré odmeniť ho maškrtou práve vo chvíli, kedy chcete ukazovať zuby, ale môžete dať maškrtu treba pri správnom postavení do výstavného postoja. Keď má psík stať, môžete vedľa neho štát alebo kľačať, môžete upraviť a pohladiť. Čím pokojnejšie pohyby budete robiť vy, tým viac v pokoji bude váš pes.
Môže sa stať, že budete v kruhu v dvoch a všetko pôjde rýchlo, ale aj sa môže stať, že vás tam bude 15 a posudzovanie sa pretiahne. Spočiatku rozhodca posudzuje všetky psy naraz, potom ale každého jednotlivo a toho môžete využiť pre seba a svojho psa. Nemusí v tú chvíľu pes krásne stáť a čakať, môžete ho uvoľniť, poškrabkať, odmeniť a trebárs aj niečo nenápadné pocvičiť. Nie je dôvod sa na výstave stresovať, nemáte čo pokaziť. Buďte tam so svojim psom a pre svojho psa. Jednoducho si to užite!