Morské prasiatko alebo morča
I když se morčata tešia ľudské náklonnosti, potrebujú byť s ostatnými svojho druhu a mala by sa vždy správať v pároch alebo malých skupinách. Komunikujú pomocou niekoľkých zvukov, vrátane dobre známeho hovoru „wheek-wheek“ alebo znamenia vzrušenia a tichého „mrňavého“ zvuku, ktorý vydávajú, keď sa cítia spokojne a uvoľnene. Pri prieskume tiež vydávajú sériu krátkych „putt-putt“ zvukov.
Značkujú si vlastné veci. Morčatá zanechávajú svoj pach trením brady alebo líc o veci, čo im pomáha udržať vôňu domova povedomú a uspokojujúcu. Preto je dôležité, aby ste pri upratovaní preniesli časť starej podstielky späť do ich ubikácie. Tiež ťahajú svoje zadočky po zemi, aby zanechávali pachové sekréty ako správy, ktorým rozumejú len iné morčiatka.
Činčila
Kožíšek činčil ich priviedol na pokraj vyhynutia. Činčily majú veľmi hustú srsť, ktorá má až 60 chlpov na folikul, čo spôsobuje, že je veľmi jemná a nadýchaná. Vďaka tomu ich kožúšok činčily žiaduce pre obchodníkov s kožušinami, ktorí ich kedysi nadmerne lovili, až takmer vyhynuli. Činčily sú v súčasnosti na zozname ohrozených zvierat a sú vo voľnej prírode chránené. Ich počet naďalej klesá v dôsledku straty biotopu a nadmerného odchytu.
Majú kontrolu nad svojou srsťou. Kožušina činčily môže byť tzv. uvoľnená na požiadanie. Bez srandy! Táto úžasná vlastnosť srsti sa používa, keď dravec chytí činčilu. Mazaný malý chlpáč uvoľní kus srsti a unikne z rúk (a vyhýba sa tomu, aby sa stal niečím obedom).
Křeček
Křečci sú nočné tvory. Keďže sú korisťou toľkých zvierat, niet divu, že väčšina škrečkov je nočných. Svoje dni trávia schovávaním sa pred hadmi, orlami, líškami, jazvecami a inými mäsožravcami. Vo voľnej prírode si škrečky kopú nory s hlbokými tunelmi a niekoľkými vchodmi na ochranu a spánok počas záchvatov strnulosti. Ide o samotárske zvieratá, väčšinu času trávia vo svojich norách sami. Sú tiež prudko teritoriálne a zaútočia na útočiace škrečky, ktorí sa odvážia vstúpiť do ich blízkosti.
Škrečky sú zakázané na Havaji. Vzhľadom na ich vysokú mieru rozmnožovania a na to, že klíma na Havaji je podobná prirodzenému biotopu škrečkov, sú títo tvorcovia na Havaji nelegálne. Ak by niekedy utiekli do voľnej prírody, predstavovalo by to problém pre poľnohospodárstvo a iné pôvodné druhy.
Väčšina škrečkov je pri jasnom svetle takmer slepá. Oveľa lepšie vidia v tlmenom svetle, a preto je to nočné zviera. Škrečok sa tak počas dňa spolieha na iné zmysly, ako sú jeho mimoriadne citlivé fúzy a pachové žľazy na chrbte, ktoré zanechávajú stopy, ktoré ho vedú späť domov.